přejít na hlavní menu přejít na kontextové menu

Země a města v Austrálii

Nový Jižní Wales (Sydney)

Sydney je hlavním městem New South Wales a se svými 4 mil. obyvateli i největším australským městem. Sydney není jenom městem plné obchodů, restaurací, muzeí a galerií, Sydney to nejsou pouze známe australské dominanty jako budova Opera House nebo velkolepý most Harbour Bridge. Město tvoří především nádherné městké parky prolínající celé centrum a samozřejmě nesčetné množství písčitých plážích, které jsou rájem surfařů. Nejznámější z nich jsou Bondi a Manly Beach, najdete zde ale mnoho dalších, třebaže menších, ale nádherných pláží, kde se můžete celý den slunit a relaxovat. Příjemné subtropické podnebí, s letní teplotou přes 30 C a zimní teplotou okolo 20 C, přispívá k pohodové atmostéře města. Můžete grilovat ve zdejších parcích či na pláži, chodit na procházky podél pobřeží nebo přístavu a večer se zajít pobavit do jednoho z místních pubů nebo clubů.

Nový Jižní Wales však nabízí mnohem více než jenom Sydney. Na severu můžete navštívit Modré hory (díky eukalyptovým lesům mají opravdu namodralý nádech). Pro milovníky vína doporučujeme výlet do Hunter Valley, kde můžete degustovat prává Australská vína. Jih Nového Jižního Walesu, ačkoliv protnutý australskou dálnící, zůstává jedním z nejhezších regionů v zemi. Pozornost poutají Sněžné hory, surfařské pláže na dalekém jihu či vysočina Sothern Highlands se starobylími vesničkami a zemědělskými středisky.

  • Díky nízké nezaměstnanosti a širokému výběru ubytování a  jazykových a odborných škol je Sydney ze všech australských velkoměst mezi studenty suverénně nejpopulárnější.
  • Co se týká životních nákladů, tak ty jsou v Sydney v porovnání s ostatními městy o trochu vyšší. Kompenzací je ale nejširší nabídka pracovních příležitostí a tudíž studenti nacházejí práci do několika týdnů od příjezdu.

 

Canberra a území hlavního měst (ACT)

Canberra je hlavním městem Austrálie, ležící asi 300 km jihozápadně od Sydney, je zároveň politickým srdcem země. Rozhodnutí vybudovat v této lokalitě nové sídlo federálního parlamentu mělo ukončit soupeření mezi Sydney a Melbourne a padlo v roce 1908. Protože tu chybí dopravní ruch a mrakodrapy, typické pro jiná australská velkoměsta, vládne zde klid a venkovský duch, ideální k procházkám kolem jezera, projížďkám po buši a k piknikům. Okolní území hlavního města charakterizuje buš a horský terén.

Queensland (Cairns, Brisbane, Gold Coast)

Queensland je druhým největším australským státem, který se díky svému subtropickému a tropickému podnebí a přírodním krásám stal po Sydney nejoblíběnějším místem na cestování.

Brisbane

Hlavní město Queenslandu, Brisbane, je s přibližně 1,5 miliony obyvytel po Sydney a Melbourne třetím největším australským městem. Je obklopeno horami a vyniká malebnou scenérií, mírným podnebím a přívětivou atmosférou. Leží asi 800 km od Sydney, je podstatně klidnější a méně hektické než Sydney. Také teploty jsou zde po celý ro o něco vyšší a při troše štěstí se na nedalekých krásných plážích Tichého oceánu můžete koupat celý rok. Nabídka studijních a pracovních příležitostí sice není tak široká jako v Sydney nebo Melbourne, ale i zde se dá vybrat kvalitní kurz a prožít krásné chvíle v teplém a příjemném subtropickém prostředí. Výhodou studia v tomto kosmopolitním městě jsou bezesporu nižší životní náklady.

Cairns, Gold Coast

Pro studenty, kteří chtějí spojit studijní pobyt s dovolenu a užívat si volný čas plnými doušky, je Gold Coast nebo Cairns tím pravým místem. Gold Coast je tvořeno překrásnými plážemi s palmami, bazény a hotely. Největším lákadlem v Cairns je bezesporu nedaleko vzdálený Velký bariérový útes (2000 km dlouhý), který je jednou z přírodních dominant Austrálie. Oblast Cairns a Gold Coast je vhodná pro milovníky vodních sportů a romantických pláží. Co se týká studia, města nabízejí omezený počet jazykových a odborných škol (ve srovnání se Sydney, Melbourne) za relativně vyšší ceny. Doporučujeme spíše pro kratší studijní pobyt, nejlépe v období od března do srpna.

Victoria (Melbourne)

Victorii lze snadno rozdělit do dvou zcela odlišných geografických částí - východní a západní. Západ Victorie charakterizují neobvyklé krajiné útvary, jako třeba Grampians a Twelve Apostles. V době zlaté horečky se zde vytěžilo nejvíce zlata, což se odráží ve zdobných budovách mnoha měst. V chladnějším podnebí východní oblasti Victorie se rozpínají vinice produkující vína světové kvality. Australské Alpy se mohou pochlubit nejlepšími lyžařskými terény v zemi, zatímco pobřeží je lemováno jezery, lesy a divokou přírodou.

Melbourne

Díky své poloze na samotném jihu Austrálie je Melbourne (po Hobartu) nejchladnějším australským velkoměstem s podnebím nejvíce podobném našemu. Pokud máte rádi konzervativní anglický styl s chladnějším počasím, stylovými domy či upravenými zahradami, je pro Vás Melbourne ideálním místem. Melbourne je taková více evropská než ostatní města v Austrálii.  Na sníh sice nenarazíte, jak zimy tak i léta jsou však o něco chladnější než v Sydney. Ne však tak chladné, abyste nemohli využít moha městských pláží ke koupání či jiným vodním sportům. Melbourne hraje velice důležitou roli jako centrum sportu, kultury a obchodu. Vždyť na akce jakou jsou grandslamový tenisový turnaj Australian Open, dostihový závod Melbourne Cup či velkou cenu Austrálie formule 1 se sjíždějí lidé nejen z nejrůznějších míst Austrálie, ale doslova z celého světa. I přes chladnější počasí je město obklopeno překrásnými národními parky, které jsou po většinu roku, na rozdíl od tropického severu, plné zeleně a rozkvetlých květin.  Nabídka jazykových a odborných škol je zde poměrně velká avšak v porovnání se Sydney daleko menší. Mezi studenty je oblíbené spíše jako město univerzitní.

Jižní Austrálie (Adelaide)

Jižní Austrálie se vyznačuje rozmanitou krajinou. Překásná pobřeží s písečnými plážemi a strmými útesy přecházejí v údolí v bujnou vegetaci, hory a zvlněné pláně s pšeničnými a ječnými poli. Směrem do vnitrozemí se spolu s teplejším a sušším podnebí mění také krajina. Najdete zde úchvatné pohoří Flinders Ranges nebo město Coober Pedy, kde se nalezají opálové doly a pozdzemní  obydlí. Za zmínku stojí též Kangaroo Island, třetí největší ostrov Austrálie.

Adelaide

Adelaide, hlavní město Jižní Austrálie, je miliónové moderní velkoměsto s poklidným životním tempem bez smogu, dopravních špiček a výškových betonových budov, které se může pochlubit velkým množstvím zeleně a celou řadou původních historických budov. Centrum je tvořeno prvoúhlou sítí ulic, lemovaných půvabnými domky a obklopené řadou parků a zahrad. Město je považováno za umělecké centrum Austrálie, kde se koná umělecký Adelaide Festival. Pokud si vyberete pro své studium Adelaide, i zde je několik kvalitních jazykových a odborných škol. V porovnání se Sydney nebo Melbourne je ale výběr užší a ceny školného o trochu vyšší a také je zde méně pracovních příležitostí. Na druhou stranu zde ale studuje mnohem méně studentů z ČR a SR než právě třeba v Sydney či Melboune.

Severní Teritorium (Darwin)

Nejznámější symbol Austrálie monolit Uluru (Ayersova skála) či Národní park Kakadu (je největším a také jedním z nejkrásnějších parků v Austrálii) se nacházejí v Severním teritoriu a jsou jedny z mnoha skvostných přírodních útvarů v této oblasti. Nejdůležitějšími středisky jsou Darwin na severu a Alice Springs ve vyprahlém Rudém vnitrozemí. Značná část vnitrozemí patří Australcům, kde si úspěšně udržují svoji kulturu. Severní teritorium zatím nezískalo status státu, neboť má nízký počet obyvatel a poměrně málo rozvinuté hospodářství.

Darwin

Hlavní město Severního Teritoria, Darwin, je málé, poklidné a moderní město. Je velmi oblíbeným turistickým cílem. Nespoutaná příroda a odlehlost tohoto místa však neláká příliš mnoho studentů. Pokud Vás ale i přesto toto místo láká i zde je možnost studovat angličtinu.

Západní Austrálie (Perth)

Západní Austrálie je největším státem celé Austrálie, zabírá asi jednu třetinu kontinentu. V uplynulých letech se tento stát stává čím dál oblíbenějším cílem turistů, jež láká zejména neobyčeně rozmanitá příroda od eukalyptových lesů, impozantních hor po panenskou krajinu s roklemi a skalními útesy. Pobřeží je lemováno bezpočtem pláží vhodných k surfování, na jihozápadě se rozkládají vinařské oblasti, na východě se až k hranicím táhnou širé pouště.

Perth

Perth, hlavní město Západní Austrále s populací kolem 2 mil. obyvatel je nejodloučenějším městem na světě, ležícím blíže jihovýchodní Asie než kteréhokoli jiného australského města. Rozkládá se na březích řeky Swan River na pobřeží Indického oceánu. Letní denní teploty v Perthu přesahují 30oC a zimní nejsou nižší než 15 oC. Perth je moderní, kosmopolitní město, které má svůj osobitý, typicky australský "image" s velice klidným způsobem života a vzájmnou tolerancí obyvatel. Obdobně jako v Sydney, najdeme i v Perthu mnoho obchodů, restaurací, muzeí a galerií, rovněž tak jako pláže a rozlehlé parky vybízející k odpočinku a relaxaci. Perth je vhodným a příjemným místem pro studium, nabídka škol (především jazykových) je poměrně velká. Co se týká práce, výběr je o něco nižší než v Melbourne a Sydney, ale nižší jsou též životní náklady

Tasmánie (Hobart)

Tasmánie, která je i není součástí Austrálie, vyníká osobitou krajinou, podnebím i kulturou, zejména díky třistakilometrové vzdálenosti od pevniny. Tato odloučenost ji propůjčila jedinečnou faunu a flóru, čerstvý vzduch, hojnost vody a uvolněný životní styl. Hlavní město Hobart (kde žije asi 40 % obyvatel) těží především z úchvatné okolní přírody. Teploty v létě se pohybují kolem 22o C, v zimě přes den klesají  až na 10o C. Pro cestu do Tasmánie je proto dobré přibalit nějaké teplejší oblečení. Pro studenty je Tasmánie spíše oblíbená jako turistická destinace než-li jako destinace studijní.

© 1999 - 2024 STUDYLINE s.r.o.
Cookies
Na těchto webových stránkách jsou pro účely analýzy a statistiky jejich užívání a k personalizaci jejich funkce a zobrazování reklam používány soubory cookies. Abychom mohli využívat tyto cookies, která nejsou nezbytně nutná pro fungování webu, potřebujeme váš souhlas. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Souhlasím“. Souhlas můžete odmítnout zde.