přejít na hlavní menu přejít na kontextové menu

Z emailů od klientů

Austrálie

Dobrý den, pane Tykale,

se zpožděním se ozývám, abych konečně poděkovala za zprostředkování mé australské cesty. Shodla jsem se s tatínkem, že jsme velmi spokojeni, že jsme si vybrali právě vás. Všechno bylo tak, jak jste mi popsal. Bez příkras a nějaké zbytečného přehánění. Přesně jste splnil mé představy o skvělém servisu. Cením si především toho, že vaše informace byly naprosto akurátní, že jste neměl problém věci okamžitě řešit a nepodsouval jste mi zbytečnosti. Uvědomuji si, že v Čechách je tento typ služeb stále ještě vzácností (bohužel). O to více si toho vážím.

Přeji krásný den

a spoustu dalších spokojených klientů :-)

Soňa Kacerovská

Cesta do Austrálie byla opravdu dlouhá, ale všechno proběhlo hladce a nemusel jsem se k mému údivu podrobit ani žádné prohlídce. Byť jsem vezl léky a zaškrtnul jsem to i v incomming card.

Celou dobu jsem se připravoval na to nejhorší, ale musím říct, že z 90 % rozumím všemu. Takže nemám problém pochopit, co se po mě chce. Spíš s mluvením je to malinko horší, ale to zdokonalí praxe a čas. Rozřazovací test mě poslal do třídy intermediate. První dojem ze školy mám velice dobrý a snad stihnu angličtinu vypilovat tak rychle, abych od října rozuměl i odborným předmětům.

Hned v prvním týdnu jsem vyřídil vše potřebné v agentuře Work’n’holiday, mám RSA a Tax File Number a můžu začít hledat práci. Zatím jsem se byl ptát v jednom baru, kde bych skutečné rád pracoval. Ale nemůžu moc dlouho čekat a tak se pohlédnu i jinde.

Taky se chci podívat i po jiném bydlení. Vše je tady čisté, ale koupelna pro šest lidí není pro mě. I když jsem s tím samozřejmě počítal. Jinak se snažím udržovat kontakt spíše s místními lidmi, protože od nich se můžu naučit nejvíc.

Jsem rád, že jsem můj "výlet" vyřídil právě s vámi.

Jan Cikhart

Dnes ráno jsem v pořádku přiletěla na Gold Coast. Cesta proběhla v pořádku a utekla rychle. V Austrálii mě čekala paní ze školy a spolu s dalšími třemi studenty nás rozvezla domů. Paní Andrea, u které bydlím, mě přivítala přátelsky a hned na dnešek pro mě měla přichystaný program. Jsem tedy moc spokojená a doufám, že takto budeme pokračovat celý můj pobyt.

Ještě jednou vám za vše děkuji.

Monika Kiliánová

Dobrý den, pane Tykale,

ráda bych vám touto cestou sice opožděně, ale přece poděkovala za vaši cennou pomoc při mém životním kroku, což byla cesta do Austrálie. Stále na to ráda vzpomínám a koneckonců myslím, že se tam ještě někdy v budoucnu vrátím, neboť ta země je úžasná a je co objevovat!

Držím palce ve vaší bohulibé činnosti a přeji mnoho pracovních úspěchů i další nadšené klienty, kterým dokážete pomoci při pobytu v jakékoli části zeměkoule.

 Přeji hezké dny.

Hana Morysková

Škola je prima, nemá chybu. Je maličká v prvním patře takového malého obchodního domu. V přízemí je Hungry Jack's, což je to samé jako Burger King, akorát se to jmenuje jinak. Ale škola se dá podle toho dobře najít, je přímo v centru Manly na náměstí The Corso. Říkáme, že máme školu v Prioru :-)

Má několik učeben a společenskou místnost, kde jsou počítače s úctyhodnou rychlostí připojení, je tu i wi-fi, takže s notebooky není problém. Člověk by řekl, že tu bude free wi-fi na každém rohu, ale není to tak. V podnicích se za internet často platí. A jsou tu internetové kavárny, kde snad ani neprodávají kafe, mají tam jen počítače. Spousta studentů kupuje USB s internetem od operátorů Optus a Vodafone.

Výuka ve škole se dá zvládnout v pohodě. Na začátku vás zařadí do skupin a může se stát, že vám to nebude vyhovovat, ale stačí říct. Výuka probíhá ráno dvě hodiny, pak je pauza, pak další dvě hodiny, po nich oběd. A po obědě je už výuka nepovinná, nebo jsou aktivity a výlety organizované školou.

S prací na Manly je to tak, že každý, kdo práci chce a aktivně ji shání, tak ji sežene. Osobně jsem čekal, že to půjde rychleji, ale asi jsem byl ze začátku moc netrpělivý. S tím měsícem hledání zaměstnání je určitě dobré počítat. Mám tu kamarády, kteří pracovali téměř ihned, ale i kamarády co sehnali práci až za dva měsíce. Často je to dost o náhodách. Studenti tu za prací často i dojíždějí do okolních čtvrtí.

S bydlením to je taky o náhodě. Pokud má člověk 200 dolarů na bydlení týdně, není co řešit, najde bez problémů, ale pokud chce trošku šetřit, potrvá to déle. Myslím, že nejlepší způsob, jak najít bydlení, je ptát se ve škole a potom sledovat web www.gumtree.com.au - mezi studenty je to nejpoužívanější vyhledávač na hledání bydlení, práce i bazarových věcí.

Jinak prvních pár týdnů v rodině je určitě fajn, moje rodina byla ukázková. Manželé důchodci, vitální babča taková rázná, ale vtipná, co výborně vařila a snažila se s námi mluvit. Děda byl bručoun, tak jsem ho neřešil, ale evidentně pánem domu už pár let nebyl :-)

Domů jsem mohl přijít, kdy jsem chtěl, ale musel jsem jí dát vědět kvůli večeři. Jediné, na co jsou v rodině hákliví, a to asi tady na Manly všude, je dlouhé sprchování :-). Jinak nebyl jediný problém.

Jakub

Zdravím z Austrálie,
chci vám poděkovat za vyřízení pobytu v Austrálii. Musím říct, že všechno zatím proběhlo bez jakýchkoliv problémů. Moje hostitelská rodina během prvního měsíce byla úžasná, po měsíci jsem si pronajala byt a tam bydlím pořád. Je za hodně slušnou cenu, tak se ho snažím udržet.

Browns School je celkem na dobré úrovni. Musím říct, že General English byla dost nudná, druhý kurz jsem si změnila a nestuduju Cambridge, ale IELTS Preparation a to už je hodně zajímavé.

Uvažuji, že si pobyt v Austrálii prodloužím. Chtěla bych ještě nějakou dobu studovat angličtinu a pak asi univerzitu v Sydney.

Co se týká práce, tak tu jsem našla v průběhu druhého týdne. Začala jsem dělat servírku v Greek Cafe. Během prázdnin jsem si našla ještě druhou práci v nově otevřené luxusní restauraci. Takže si na nedostatek práce nemůžu stěžovat.

Jen počasí blázní. Během tří měsíců si na Gold Coast pamatuji jen několik krásných dní. Jinak pořád prší :-(

Hanka

Ahoj,
do Austrálie jsme odjeli, protože jsme se rozhodli naučit angličtinu - jazyk, který nutně potřebujeme ke své profesi. Troufáme si říci, že novinář se dnes bez angličtiny neobejde. A hlavně: nikdy není pozdě. Nikdy. Táhne nám na 30 a rozhodli jsme se opustit atraktivní práci a dohnat to, co jsme neudělali dříve. Naše práce nějakou dobu ovlivňovala rozhodování, zpočátku jsme se báli svá místa v České televizi opustit, ale nakonec jsme si řekli, že pokud něco umíme, budeme se snad moci k práci vrátit. Navíc přijedeme z Austrálie bohatší: bohatší o angličtinu, bohatší o zkušenosti, bohatší o zážitky z cestování. Česká media si nemohou dovolit platit v Austrálii stálé zpravodaje, externě proto spolupracujeme s Českým rozhlasem 1 - Radiožurnálem. Do Austrálie jsme přijeli jako studenti. Diky agentuře Studyline jsme získali studentská víza a využili stejné cesty, jako tisíce českých a slovenských občanů. Zaplatili jsme si kurz angličtiny a odborný kurz a vyrazili na zkušenou. Diky agentuře Studyline, která nám podala velmi objektivní informace {jak jsme po příjezdu do Austrálie museli uznat}, jsme studovali angličtinu na kvalitní škole a po pěti měsících se naučili mnohem více než za roky chození do jazykových škol doma. Vybrali jsme si Australian College of English nedaleko proslulé Bondi Beach v Sydney. Škola se může pochlubit vynikajícími učiteli, pestrým doplňkovým programem a dobrým servisem pro studenty. V rámci akcí tzv. Boomerang Clubu jsme poznali Sydney a také si vyzkoušeli hru na hudební nástroj australských domorodců didgeridoo. Pracujeme povolených 20 hodin týdně, o víkendech pořádáme výlety do okolí Sydney a těšíme se na cestování po Austrálii, které plánujeme po ukončení studia. Austrálie je překrásná a exotická země a žijí tu milí a klidní lidé. Fauna a flora je neuvěřitelně bohatá a kuchyně, díky asijským vlivům, neskutečně pestrá. Náš pobyt tady už nyní předčil všechna očekávání. Doporučujeme! P.S. když jsme viděli zblízka prvního klokana, bylo nám tak 5 let! Takovou jsme z něj měli radost.

S pozdravem

Barbora Kroužková - dlouholetá zpravodajka a moderátorka Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, moderátorka Dobrého rána s Českou televizí a před odjezdem do Austrálie redaktorka zpravodajství České televize a moderátorka pořadu "21" (NAVITAS Sydney)

&

Josef Kluge - vedoucí vydání a dramaturg pořadu Dobré ráno s Českou televizí a moderátor ranních zpráv pořadu dobré ráno s Českou televizí, zároveň moderátor zpráv Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. (NAVITAS Sydney)

Dobrý den,
před necelým rokem jsme jako rodina začali přemýšlet o společném kurzu anglického jazyka v zahraničí. Vzhledem k tomu, že mladší dceři je 5 let a od září nastoupí do školy, jevil se tento rok jako poslední možnost k delšímu vycestování. Podnětem k našemu studiu a cestě do jiné země nám byla starší dcera (již vysokoškolačka), která se se svým přítelem rozhodla strávit rok v Austrálii studiem angličtiny a prací.  Před pár lety již absolvovala několik týdnů výuky angličtiny v Cairns a Austrálií a zdejším stylem života byla nadšena.

Z důvodu předškolního věku naší dcerky by však pro nás přicházela v úvahu pouze jazyková škola, která by byla svou výukou i vybavením zaměřená současně na dospělé, i na takto malé děti a která by nám umožnila dostatečný kontakt s ní. Oslovili jsme 7 agentur, které nabízejí jazykové kurzy v zahraničí, žádná však neměla doposud zkušenost s takovou zakázkou. Jediná agentura, která se s vážností ujala našeho záměru, byla Studyline a díky ní (resp. zájmu Ing. Jaroslava Tykala) jsme mohli náš plán uskutečnit.

 

V současné době jsme v Gold Coast na škole Imagine Education Australia, já s dcerkou na 20 týdnů, manžel má program pro pracovní vytížení zkrácený. Škola má dva kampusy, přičemž na hlavním se věnují právě dětem a odborným kurzům a na druhém probíhá výuka angličtiny na několika úrovních. Pro ještě mladší děti je tu také možnost školky s přiměřeným výukovým programem formou hry.  Nejsme sice s mladší dcerou ve společné budově, ale mezi oběma kampusy je zajištěna dostačující přeprava školním busem. Výuka v obou kampusech i přeprava mezi nimi je přizpůsobena tomu, aby rodiče (ve větší míře matky) mohli doprovodit své děti do školy a včas se dostavit na své vlastní vyučování a odpoledne zpět pro děti.  

Dcerka, byť je momentálně nejmladší studentkou a nebyla jazykově vybavená, zvládá zdejší školní režim v naprosté pohodě. Po vzájemné dohodě s vyučující jsme nejprve přistoupili na pozvolné zvykání, 2-3 hod. denně, ale po prvním týdnu se dcera plně zařadila do vyučování. Program školy je uzpůsoben tak, aby děti měly během dne dostatek i jiných aktivit než jen samotnou výuku, děti malují, tvoří, sportují, zpívají a týdně jsou organizované zajímavé mimoškolní akce (třeba i vaření). O hodině je zohledňována věková skladba a jazykové znalosti dítěte. Dcera se tady začala více osamostatňovat, oproti naší školce musí sama zvládat přestávky, svačinu a oběd, všechno však probíhá přirozenou formou a určitě je to dobrá průprava pro její start do školních let. Pro mě, jako matku, je nejdůležitější, aby tady byla dcera spokojená a to se daří.

Překvapujícím zjištěním pro nás bylo to, že současné učení jazyka rodičů i dětí není v zahraničí ničím neobvyklým. Nejde tady o to, že by se děti přizpůsobovaly zájmům svých rodičů, ale naopak, rodiče umožňují ty nejvhodnější podmínky svým dětem (studium jazyka bez absence rodinného zázemí). Přirozeně se navazují nové kontakty a maminky s dětmi se setkávají i mimo školu.

Atmosféra na obou kampusech je úžasně přátelská, kamarádský přístup vyučujících vybízí k uvolnění a učení se angličtině bez pocitu méněcennosti. Vyučování není v žádném případě fádní, naopak je stavěno tak, aby si v něm každý našel to své a silné stránky v jazyce ještě více podtrhl a ty druhé posílil.

V každém případě se denně přesvědčuji o tom, že naše rozhodnutí bylo tím nejsprávnějším. Je to dobrá příležitost pro nás jako rodiče nejen po stránce angličtiny. Především je to ale šance a nepopsatelná zkušenost pro mladší dceru, ze které bude čerpat určitě hodně dlouho. A stejně tak je kombinace studia jazyka a výdělku a následně i cestování efektivní volbou pro naši starší dceru. Angličtinu lze ještě více umocnit ubytováním v rodině, my jsme dali přednost soukromí a pro našich 5 měsíců je pronajatý byt ideálním skloubením rodinného a studentského života.

Vážíme si spolupráce s agenturou Studyline a děkujeme, že nám pomohla splnit si naši vizi a že je vše tak, jak bylo nabízeno. Budeme jen rádi, pokud budeme dalším rodinám s dětmi motivací. Těm, co se rozhodnou podpořit sebe i své děti ve svém růstu, přejeme hodně úspěchů.  

Olga Turková (Imagine Education Australia)

Ahoj,
připadá-li vám Evropa negativní a Amerika příliš upjatá, je tu ještě jeden kontinent, který rozhodně stojí za vidění. Austrálie. A když Austrálie, tak Sydney, nejenom proto, že jde o jedno z nejatraktivnějších měst na světě vůbec. Nejdřív vás možná zamrzí, že na některé věci vás vaši učitelé angličtiny nepřipravili, ale na to, že “to think“ se řekne “to reckon“ a “flip flops“ jsou “thongs“ si zvyknete relativně rychle. Horší je to s Vegemitem, na který si někdo (já) nezvykne asi nikdy… Naštěstí se tu lidé živí i jinými věcmi. Vlastně si můžete dát jeden den sushi, pak vynikající těstoviny v italské restauraci, další den něco indického, potom třeba něco z korejské kuchyně a kdyby se vám náhodou zastesklo po svíčkové nebo vlašském salátu, tak jsou tu hned tři výborné české restaurace, kde dostanete od točených Krušovic přes knedlo-vepřo-zelo všechno až po kynuté jahodové knedlíky jako od babičky. Aby to nebylo celé o jídle, tak co se týče studia, jazyková škola je tady na každém rohu, nabídka je opravdu široká a vyplatí se vybírat pečlivě. Za jedny z nejlepších osobně považuji školy ACE a ACL a to bez ohledu na to, že jsem momentálně zaměstnancem jedné z nich. Pobyt v anglicky mluvící zemi a konkrétně ve městě plném lidí, kteří angličtinu studují, je tou nejlepší volbou, jestliže je zlepšení jazyka vaší prioritou. A pokud by vám těch pět hodin denně ve škole nestačilo, je tu i spousta možností individuální výuky. Ovšem, nic se nemá přehánět a platí to i o studiu, takže po pěti hodinách ve škole není na škodu vyrazit na jednu z mnoha pláží. Záleží na náladě. Když chcete surfovat, jedete na pláž s největšími vlnami. Pak je tu pláž s nejlepšími “fish and chips“, jedna, kde můžete být při troše štěstí úplně sami a přemýšlet za zvuku oceánu o otázkách bytí, nebo jiná, kde si spolu s dalšími desítkami lidí můžete zahrát beach volejbal. A stejné je to vlastně se vším. Je tu všechno a záleží jen na vás, co si vyberete. Najít ubytování v centru města za 150 AUD na týden je nejenom možné, ale dokonce i velmi jednoduché, je jen potřeba umět hledat. Ve zkratce – Sydney je úžasné město plné energie a až na žraloky i velice bezpečné. Vlastně je tu ještě jedno nebezpečí – že se vám nebude chtít zpátky domů… Aussie Aussie Aussie!
 
Jana Samková (NAVITAS Sydney)

P.S. Pro vyznavače indie rocku absolutní ráj…

Dobrý den,
dnes si užívám již třetí měsíc pobyt v Sydney, je to úžasné město,skvělá atmosféra a pozitivní nálada, nevím zda je to počasím, určitě na tom má také podíl, je to skvělé místo na získání zkušeností.

Nejdůležitější a nejtěžší je začátek, jak se ke všemu člověk postaví a hlavně na koho se může obrátit, když si neví rady a je na druhé straně zeměkoule.

Tím bych Vám ve STUDYLINE chtěla moc a moc za vše poděkovat, jak se staráte o své klienty a svěřence:-). Když jsem se na jaře rozhodla, že pojedu studovat do Austrálie, našla jsem mnoho  kanceláři na internetu, z těch všech jsem si vybrala vaši a dnes musím říct, že jsem za to ráda...

Po zkušenostech jaké mají ostatní studenti z Čech, jsem já u vaší agentury nenašla jedinou pochybnost, kdykoli jsem potřebovala poradit či pomoct, vždy jste mi vyšli vstříc...

Takže ještě jednou moc za vše DĚKUJI!

S pozdravem Pavla (Kaplan International Cooleges Sydney)

Dobrý den pane Tykal,
tak se konečně dostáváme k tomu abychom Vám napsali pár řádků. Škola je v pohodě. Hostitelská rodina je moc fajn, paní domací se velmi snaží, s dětmi vycházíme a celkově se nám všichni snaží pomoci. Pěkně nám to tady utíká. Od neděle za týden se už budeme stěhovat. Klaplo nám to úplně skvěle, naši kamarádi stihli sehnat ubytování ještě než jsme přijeli, ale jelikož jsme si už zaplatili hostitelskou rodinu, tak jsme tu chtěli zůstat.

Ubytování budeme mít o kousek dál za Collaroy na Narrabeen. Moc se nám to líbí, stojí to $700 týdně, ale je to celé 1.patro rodinného domu. 2x obývací pokoj, koupelna a 3x ložnice, kolem dokola balkón a bazén, který mužeme používat. Zatím je nás na to 5, ale snad příští měsíc dorazí 6. účastnice naší domácnosti. Takže by to nemělo být tak fin. náročné. Navíc je to hned u pláže, před naším barákem už není žádný jiný, takže vydíme krásně na oceán. Moc jsme něčemu podobnému nevěřili.

Tax file number už máme a dnes nám také přišlo work permission visa. Takže už jsme se pořádně porozhlédli kolem, navštívili strýce, s hostitelskou rodinou jsme se podívali do Blue Mountains no a teď je čas si najít nějakou práci. :)

Rádi bychom Vám ještě jednou poděkovali za veškeré zprostředkování.

Prosím pozdravujte od nás všechny v agentuře

Honza & Jana (APC Manly, Sydney)

Dobry den,
chcela by som vam len dat vediet ako sa tu mam po dvoch tyzdnoch v Sydney. Byvanie v studentskych domoch je velmi pekne, len je tu trochu vela ludi na tu jednu kuchynu. Pocasie nam tu nepraje, odkedy som sem prisla tak prsalo skoro kazdy den, no aspon teplota bola v pohode, okolo 20 tich stupnov.

V agenture pracuju skveli ludia, velmi mi pomohli, su naozaj ochotni a mili, tak aspon mam pocit ze tu nie som na vsetko sama. Praca sa tu nehlada az tak lahko, podarilo sa mi jednu najst uz po tyzdni sice, no  teraz ma tam nepotrebuju, tak si uz musim hladat nove miesto. Takze sama zmena, ale Sydney je naozaj pekne mesto, tolko zelene ze by clovek ani nepovedal, ze tu zije tak vela ludi a byvanie v podstate v rodinnom dome ma naozaj milo prekvapilo.

S pozdravom,

Jana Uhrikova (SBTA, Sydney)

Dobrý den,
před mým odletem z Prahy jsem Vám slíbila, že Vám napíšu, jak se mě a mému příteli daří v Austrálii. Ještě před tím bych Vám ale ráda poděkovala za úžasné služby, kterých se nám ve vaší agentuře dostalo. Po měsíci stráveném v Melbourne musím napsat, že je to úžasné město, které jsme si oblíbili už první den. Se školou jsme velice spokojeni, učitelé jsou velmi trpěliví a chování ke studentům je úžasné. Už jsme si našli i práci (restaurace) a byla jsem překvapená, jak lehce se dá něco sehnat. Jediné, co mi tu trochu vadí, je schizofrenní počasí, jeden den je 35 a druhý 22, ale to je prý v Melbourne úplně běžné. Ještě jednou děkujeme za skvělé vyřízení našeho pobytu a pozdravujeme celou Studyline.

Veronika Hongová a Pavel Vondra (Holmes Colleges, Melbourne)

Dobrý den Jaroslave a všichni na Uhelném trhu,
jestlipak víte, že Perth je nejizolovanější velkoměsto světa? Já jsem se to doslechla nedávno. Řekla bych ale, že toto tvrzení pochází ze statistických geografických výpočtů, protože ho nijak nemůžu potvrdit. Možná i proto, že ta škola, do které právě v Perthu chodím, je rozhodně "in". Studovat "mainstream" na TAFE se od studia jazyka liší téměř ve všem. Mnohem více se to blíží univerzitnímu systému. Mimo jiné i národnostním zastoupením - téměř všichni mí spolužáci jsou Australané. Takže rozšiřovat si zároveň s odbornými znalostmi i ty jazykové, jak jsem si představovala, je v podstatě nevyhnutelné.

Obavy z nedostatečné znalosti jazyka, které jsem měla před odletem, se ale rozplynuly během prvního dne; zapojení mezinárodních studentů do školního koloběhu mají totiž v těchto končinách zvládnuté do detailu. Čeho si na svých studiích tady vážím možná nejvíc je to, že většina mých lektorů pracovala a stále pracuje v grafických agenturách. Musí tedy držet krok (ááá - tedy spíš myš) se současným grafickým designem - a že je to tempo hodně rychlé! Po nás chtějí totéž.

To, že jste mi pomohli vybrat opravdu dobře, se mi potvrzuje z mnoha stran. Právě včera jsem se seznámila s Malajsankou, která v Austrálii dokončuje vysokou a začíná studovat TAFE. Anebo když jsem se bavila se svými "aussie" spolužáky o tom, kolik nás návštěvníky odjinud stojí studia v jejich zemi, jejich reakce byla prostá: "No worries, you`ll get your money back". A tišeji pak připojili, ze obzvlášť tento kurz je dokonce lepší než na jakékoliv univerzitě v Austrálii. Ještě teď se nad tím usmívám; stát se "bloody money making" grafikem rozhodně není hlavním cílem mého pobytu v Austrálii, ale každopádně mne jejich odpověď potěšila.

A ten informační balíček, kterým jste mne před cestou vybavili, je mezi studenty tady ojedinělá věc a již mnohokrát jsem jeho obsah ocenila! Diky za něj i za vše ostatní.

Lenka (TAFE WA, Perth)

“ …jo jo, už jsem v USA od Vánoc a jen s lítostí vzpomínám na Austrálii a těším se, jak se tam jednou vrátím. Co se týká školy rozhodně to nebyla "ulejvárna kvůli pracovnímu vízu". S prací to byla pohoda, dělal jsem v jednom malém soukromém Computer Shopu "holku pro všechno". V Austrálii se mi moc líbil oceán, se kterým jsem byl denně v kontaktu (alespoň vizuálním), jako symbol prostoru a svobody. Tady, kde bydlím, je okolo dosti velká hustota osídlení, kdežto v Au jsem měl mnohem větší pocit prostoru. A v neposlední řadě přece jenom Au je asi trochu blíže k Evropské mentalitě. Je to jen takový pocit, dá se to dost těžko vystihnout. Např. když ráno jezdím do práce, poslouchám rádio, jsou tam třeba telefonáty posluchačů, když jde o nějaké zajímavější téma (daně, politika, manželství apod.) a někdo začne nadávat, důsledně místo každého hrubšího slova se ozve písknutí. Nevidíš tady ani pozdě v noci žádný erotický film, na druhou stranu filmy se spoustou krve tu dávají i přes den. Stejně tak v Sydney na pláži jsem sem tam viděl holky nahoře bez, v Evropě je to už naprosto každému jedno. Tady za to hrozí nesmyslná (nesmyslně velká) pokuta. Stejně tak, když tady chceš jít na pláž s kojencem, musí být oblečen i když jsou mu třeba 3 měsíce. To přesně vystihuje situaci. Prostě ta "Americká svoboda" se mi zdá dosti omezená a pro Evropana místy až absurdní… ”

Ing. Jan Procházka, Ph.D. (Kaplan International Colleges Sydney)

© 1999 - 2019 STUDYLINE s.r.o.