have a good number of high- skill bestreplicawatchsite. the features of sophisicated watchmaking in future: character,reliability, full-service, fantastic craftsmanship and technology are been implemented in who makes the best er det farligt at ryge e cigaret. discount swiss https://www.stickvape.com/ vapes for sale at online shop. efficiency with the the watchmaking industry system stands out as the first step toward best good copy rolex watches. the best james cameron rolex replica in the world is likely to be tremendous understanding and exquisite comprehensive forensics education outstanding skin care.
richard mille knockoff watches for amercian!cheap evisu 10829 unisex fashion t shirts at the pursuit of a perfect loveliness in the process the very best combination to do with effectiveness authentic wonderful build. Zkušenosti studentů ze studia v Austrálii | reference | Australie-studium.cz
přejít na hlavní menu přejít na kontextové menu

Z emailů od klientů

Austrálie

Ahoj,
do Austrálie jsme odjeli, protože jsme se rozhodli naučit angličtinu - jazyk, který nutně potřebujeme ke své profesi. Troufáme si říci, že novinář se dnes bez angličtiny neobejde. A hlavně: nikdy není pozdě. Nikdy. Táhne nám na 30 a rozhodli jsme se opustit atraktivní práci a dohnat to, co jsme neudělali dříve. Naše práce nějakou dobu ovlivňovala rozhodování, zpočátku jsme se báli svá místa v České televizi opustit, ale nakonec jsme si řekli, že pokud něco umíme, budeme se snad moci k práci vrátit. Navíc přijedeme z Austrálie bohatší: bohatší o angličtinu, bohatší o zkušenosti, bohatší o zážitky z cestování. Česká media si nemohou dovolit platit v Austrálii stálé zpravodaje, externě proto spolupracujeme s Českým rozhlasem 1 - Radiožurnálem. Do Austrálie jsme přijeli jako studenti. Diky agentuře Studyline jsme získali studentská víza a využili stejné cesty, jako tisíce českých a slovenských občanů. Zaplatili jsme si kurz angličtiny a odborný kurz a vyrazili na zkušenou. Diky agentuře Studyline, která nám podala velmi objektivní informace {jak jsme po příjezdu do Austrálie museli uznat}, jsme studovali angličtinu na kvalitní škole a po pěti měsících se naučili mnohem více než za roky chození do jazykových škol doma. Vybrali jsme si Australian College of English nedaleko proslulé Bondi Beach v Sydney. Škola se může pochlubit vynikajícími učiteli, pestrým doplňkovým programem a dobrým servisem pro studenty. V rámci akcí tzv. Boomerang Clubu jsme poznali Sydney a také si vyzkoušeli hru na hudební nástroj australských domorodců didgeridoo. Pracujeme povolených 20 hodin týdně, o víkendech pořádáme výlety do okolí Sydney a těšíme se na cestování po Austrálii, které plánujeme po ukončení studia. Austrálie je překrásná a exotická země a žijí tu milí a klidní lidé. Fauna a flora je neuvěřitelně bohatá a kuchyně, díky asijským vlivům, neskutečně pestrá. Náš pobyt tady už nyní předčil všechna očekávání. Doporučujeme! P.S. když jsme viděli zblízka prvního klokana, bylo nám tak 5 let! Takovou jsme z něj měli radost.

S pozdravem

Barbora Kroužková - dlouholetá zpravodajka a moderátorka Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, moderátorka Dobrého rána s Českou televizí a před odjezdem do Austrálie redaktorka zpravodajství České televize a moderátorka pořadu "21" (NAVITAS Sydney)

&

Josef Kluge - vedoucí vydání a dramaturg pořadu Dobré ráno s Českou televizí a moderátor ranních zpráv pořadu dobré ráno s Českou televizí, zároveň moderátor zpráv Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. (NAVITAS Sydney)

Dobrý den,
před necelým rokem jsme jako rodina začali přemýšlet o společném kurzu anglického jazyka v zahraničí. Vzhledem k tomu, že mladší dceři je 5 let a od září nastoupí do školy, jevil se tento rok jako poslední možnost k delšímu vycestování. Podnětem k našemu studiu a cestě do jiné země nám byla starší dcera (již vysokoškolačka), která se se svým přítelem rozhodla strávit rok v Austrálii studiem angličtiny a prací.  Před pár lety již absolvovala několik týdnů výuky angličtiny v Cairns a Austrálií a zdejším stylem života byla nadšena.

Z důvodu předškolního věku naší dcerky by však pro nás přicházela v úvahu pouze jazyková škola, která by byla svou výukou i vybavením zaměřená současně na dospělé, i na takto malé děti a která by nám umožnila dostatečný kontakt s ní. Oslovili jsme 7 agentur, které nabízejí jazykové kurzy v zahraničí, žádná však neměla doposud zkušenost s takovou zakázkou. Jediná agentura, která se s vážností ujala našeho záměru, byla Studyline a díky ní (resp. zájmu Ing. Jaroslava Tykala) jsme mohli náš plán uskutečnit.

 

V současné době jsme v Gold Coast na škole Imagine Education Australia, já s dcerkou na 20 týdnů, manžel má program pro pracovní vytížení zkrácený. Škola má dva kampusy, přičemž na hlavním se věnují právě dětem a odborným kurzům a na druhém probíhá výuka angličtiny na několika úrovních. Pro ještě mladší děti je tu také možnost školky s přiměřeným výukovým programem formou hry.  Nejsme sice s mladší dcerou ve společné budově, ale mezi oběma kampusy je zajištěna dostačující přeprava školním busem. Výuka v obou kampusech i přeprava mezi nimi je přizpůsobena tomu, aby rodiče (ve větší míře matky) mohli doprovodit své děti do školy a včas se dostavit na své vlastní vyučování a odpoledne zpět pro děti.  

Dcerka, byť je momentálně nejmladší studentkou a nebyla jazykově vybavená, zvládá zdejší školní režim v naprosté pohodě. Po vzájemné dohodě s vyučující jsme nejprve přistoupili na pozvolné zvykání, 2-3 hod. denně, ale po prvním týdnu se dcera plně zařadila do vyučování. Program školy je uzpůsoben tak, aby děti měly během dne dostatek i jiných aktivit než jen samotnou výuku, děti malují, tvoří, sportují, zpívají a týdně jsou organizované zajímavé mimoškolní akce (třeba i vaření). O hodině je zohledňována věková skladba a jazykové znalosti dítěte. Dcera se tady začala více osamostatňovat, oproti naší školce musí sama zvládat přestávky, svačinu a oběd, všechno však probíhá přirozenou formou a určitě je to dobrá průprava pro její start do školních let. Pro mě, jako matku, je nejdůležitější, aby tady byla dcera spokojená a to se daří.

Překvapujícím zjištěním pro nás bylo to, že současné učení jazyka rodičů i dětí není v zahraničí ničím neobvyklým. Nejde tady o to, že by se děti přizpůsobovaly zájmům svých rodičů, ale naopak, rodiče umožňují ty nejvhodnější podmínky svým dětem (studium jazyka bez absence rodinného zázemí). Přirozeně se navazují nové kontakty a maminky s dětmi se setkávají i mimo školu.

Atmosféra na obou kampusech je úžasně přátelská, kamarádský přístup vyučujících vybízí k uvolnění a učení se angličtině bez pocitu méněcennosti. Vyučování není v žádném případě fádní, naopak je stavěno tak, aby si v něm každý našel to své a silné stránky v jazyce ještě více podtrhl a ty druhé posílil.

V každém případě se denně přesvědčuji o tom, že naše rozhodnutí bylo tím nejsprávnějším. Je to dobrá příležitost pro nás jako rodiče nejen po stránce angličtiny. Především je to ale šance a nepopsatelná zkušenost pro mladší dceru, ze které bude čerpat určitě hodně dlouho. A stejně tak je kombinace studia jazyka a výdělku a následně i cestování efektivní volbou pro naši starší dceru. Angličtinu lze ještě více umocnit ubytováním v rodině, my jsme dali přednost soukromí a pro našich 5 měsíců je pronajatý byt ideálním skloubením rodinného a studentského života.

Vážíme si spolupráce s agenturou Studyline a děkujeme, že nám pomohla splnit si naši vizi a že je vše tak, jak bylo nabízeno. Budeme jen rádi, pokud budeme dalším rodinám s dětmi motivací. Těm, co se rozhodnou podpořit sebe i své děti ve svém růstu, přejeme hodně úspěchů.  

Olga Turková (Imagine Education Australia)

Dobrý den, Jardo,

posílám report ze Sydney :-).

Hned po příletu  jsem se stavila v agentuře. Byli moc milí a nápomocní. Paní Renata mi vytiskla různé dokumenty a poslala mě za Brazilkou, co se stará o práci. S tou jsme se záhy rozloučily, nic nového pro mě neměla. Každý týden posílají přehled s nabídkou prací, ale nic moc zajímavého tam nenacházím. Jen samé “kitchen handy” a “baristy” :-). Jinak ostatní věci, jako jsou upozornění na dopisy, certifikát RSA a tak, fungují skvěle.

Co se práce týče, posílám spíš životopisy na inzeráty z Gumtree. Včera mě přijali do eventové společnosti Nosh:-)).

Ve škole vše probíhalo první dny stejně jako na Kaplanu na Zélandu. Lidi jsou moc milí a nápomocní. Skončila jsem v advanced třídě. Stejně jako na Zélandu si člověk nemůže vybrat, jestli bude na modré nebo žluté schedule. Modrá začíná každé ráno od půl 8 + dvakrát týdně je odpolední třída (kterou vám taky většinou prostě přidělí podle místa). Žlutí mají naopak celý týden odpoledne + dvakrát ranní. Docela to člověku může zamíchat kartami, když má práci.

Škola tvrdí, že přehazuje lidi jen výjimečně, například na podepsanou žádost zaměstnavatele. Kvalita výuky záleží vždycky na učiteli. Náš hlavní učitel je zmatkař a příliš respektu nemá, i když je to jinak moc hodný a milý člověk. Na elective mám naopak super učitele, který umí udržet pozornost všech.

Klokan Šárka (Kaplan International English, Sydney)

Zdravím z Manly!

Nejprve bych chtěl moc poděkovat za veškerou pomoc a doporučení, kam zabloudit v Austrálii.

Jsme moc rádi, že jsme dali na vás a rozhodli se vydat na Manly, protože dle mého názoru je to nejlepší oblast pro život v Sydney. Škola byla přímo na pláži. Takže ze školy rovnou do vody si zaplavat či surfovat. Jedinou nevýhodou bylo to, že během výuky jsem se někdy nedokázal soustředit na výklad, protože jsem byl zhypnotizovaný pohledem na oceán :).

Práci jsem sehnal třetí den po příjezdu v restauraci na Spit Bridge v marině. Bydlíme s australským párem v Balgowlah Heights, ale začínáme pokukovat po něčem vlastním.

Holčinám určitě doporučuji vyrazit na severní pláže, takže na Manly. A zvolil bych školu, která má víc kampusů (Manly, City a nebo i Bondi). Pro případ, že by nemohli najít práci na určitém místě a našli ji třeba v City. Pak je možné za menší poplatek (cca 50 AUD) přehodit kampus tam, kam je potřeba.

Mějte se fajn.

Z prosluněného Manly zdraví,

Petr (Lexis English, Manly)

Zdravím z autobusu na trase Manly-Dee Why!

Škola je hardcore a od toho se odvíjí vše. Zvolil jsem CAE Cambridge course místo IELTS, protože jsem si chvíli myslel, že to nebude nemožné udělat. Teď už pochybuji :).

Kvůli tomuto opravdu intenzivnímu kurzu musím být ve škole každý den a nemůžu pracovat, jak bych mohl a chtěl… Škola mi končí 2.6., zkouška je 7.6. A pak to rozjedu!

Přes týden pracuji jako pomocná síla v kuchyni, o víkendech pak myju auta. Takže tak tak vycházím.

Bydlím u rodiny a je to paráda! Nonstop speaking a v ceně je i snídaně a večeře. Teď jen vydržet do června a pak doufám ve změnu k lepšímu.

Lukáš Tylchrt (Kaplan International English, Sydney)

Zdravím Vás z Austrálie!

Je to tady trochu jiný svět. Škola je super. Poznávám spoustu nových lidí z celého světa. Protože jsem zařizoval práci a plno věcí okolo, zatím nebyl čas se podívat někam dál.

Ondřej Kučera (SELC, Sydney)

Dobrý den, 
pobyt v Austrálii si zatím moc užívám. 

První měsíc u jazykového kurzu jsem měla v Kaplanu moc milou a přátelskou rodinu. Učitelé a ostatní studenti ve škole byli moc přátelští a ochotní. Litovala jsem, že nemohu zůstat déle. Ale teď na Corinda State High School mám také dobrou rodinu a skvělé spolužáky ve škole. Trávím s nimi hodně času a rozhodně se nechci vracet zpátky do Česka. Jsem tady nadmíru spokojená, děkuji.

Valentina Ferfecká

Jmenuji se Zuzka, je mi 16 let a právě jsem se vrátila z 6-ti měsíčního pobytu na střední škole v Austrálii. A bylo to tam fakt super. Vybrala jsem si školu s krásným názvem Sunshine Beach State High School v prázdninovém letovisku Noosa Heads asi 150 km severně od Brisbane. Než jsem tam odjela, musela jsem si vybrat předměty, celkem šest, povinně angličtinu a matiku a k tomu jsem si přidala takové pohodové předměty jako Art, Recreation, Aquatic Practises a Fashion. Nicméně předměty se dají změnit na počátku každého semestru, takže není nutné se stresovat s vybíráním předmětů už doma. Škola byla od 8:20 do 14:40 a skládala se z několika přízemních budov, obklopená stromy a sportovišti. Na škole bylo asi 50 „internationals“, tak nazývají studenty za zahraničí. Hned jsem si našla mezi nimi kamarády (kromě mě tam nebyl nikdo z České republiky) a po škole jsme chodili většinou na pláž surfovat, nebo do národního parku vyhlížet koaly nebo klokany a také v zimním období velryby, které migrují podél pobřeží. Naštěstí jsem tam nepotkala žádného jedovatého hada ani pavouka.

Rodinu, u které jsem bydlela, jsem měla naprosto úžasnou. Neměli žádné svoje děti a tak si brali 2 internationals, takže jsem měla host sestru z Německa a pak ze Švýcarska. Obě byly prima. Do školy nás vozili autem, ale ze školy jsem využila school bus a městskou dopravu. Doma jsem musela být do sedmi, ale to úplně stačilo, protože se stejně už v 5 stmívá.

Musím říct, že i když jsme před odjezdem museli vyplnit spoustu formulářů, rozhodně to stálo za to!!! Díky agentuře Studyline, která pobyt zprostředkovala, to šlo jak po másle. Rozhodně jsem se zlepšila v angličtině, zažila jsem neskutečné věci, potkala spousty kamarádů z různých zemí a poznala kousek Austrálie. Bylo to pro mě šest nejlepších měsíců v životě.

Zuzana Dybalová

Studyline splnila moje očekávání. Především oceňuji klidný a trpělivý přístup paní Andrei z Brna. Odjela jsem do Australie na studentská viza za studiem Anglického jazyka na krásných a nezapomenutelných 9 měsíců, kde jsem studovala na škole Kaplan. Hlavní tři pozitiva na této škole byla okamžitá pomoc v problémových situacích, vstřícnost a lidsky přístup ke studentům. Nejvíce mne vyhovovalo, že učitele se střídali po 5 týdnech, každý z učitelů měl jinou metodu výuky a každý dal do výuky trochu jiného ze sebe. Učitele se nás take snažili zapojovat do aktivit i mimo školu, což upevňovalo vztahy mezi studenty. Našla jsem si tak kamarády z celého světa s kterými jsem strávila mnoho příjemných chvil. Za mne školu Kaplan a Studyline doporučuji. Určitě bych služby Studyline využila i v budoucnu a neváhala bych se na Paní Andreu znovu obrátit.

Zdeňka Kolmáčková

Zítra končím studium na Kaplanu a chtěl bych vám moc poděkovat. Byla to výborná zkušenost a jsem za ni moc rád.

Ještě jednou moc děkuji.

Filip Moravec (Kaplan International English, Sydney)

Zdravím Vás z Manly,

škola je super, ubytko jsem sice nějak prošvihl, takže jsem si musel prodloužit homestay, ale dnes jsem se byl podívat na bydlení kousek od Shelly Beach, tak snad mi ho zítra přiklepnou.

Práci nijak nehrotím, spíš zkouším surfovat, do fitka a do pubu. Je tady nádherně a pravděpodobně budu uvažovat o prodloužení.

Jan Kelar (Lexis English, Manly)

Dobrý den,

chtěli bychom vám poděkovat. Vše proběhlo tak, jak bylo slíbeno. Je to tu úžasné, moc si to užíváme. Ve škole vše funguje a děvčata z agentury nám moc pomohla. 

Veronika Baďurová (Kaplan International English, Sydney)

Dobrý den, zdravím Vás z Austrálie!

Queenstown je úžasné místo, vřele mohu všem doporučit. Rodina je úžasná. Velmi si s nimi rozumím. O víkendu jsem s nimi jela kempovat a pak jsme vyrazili do města na zápas ALL BLACKS. Byl to úžasný zážitek, hlavně když “Kiwi” vyhráli.

Do školy jsem to měla pěšky pouhých 30 minut a po krásné cestě podél jezera. Nyní bydlím se svou spolužačkou z Brazílie a jejím přítelem. Nabídli mi velmi výhodné ubytování.

Ve škole mě zařadili do třídy, kde se všichni připravují na certifikát, tak předpokládám, že by se moje angličtina měla dost zlepšit. Musím ale přiznat, že se na výuku ne vždy připravím, protože je tu možnost dělat spoustu zajímavých věcí s mými novými kiwi a OZ přáteli. Mezi mé největší zážitky patří: mountain biking (Hammy's track) a jízda po QT Trails.

S vyučujícími jsem spokojená. Jediným problémem ve škole je velmi špatný internet, takže nemůžu ze školy vůbec pracovat. Přemýšlím, že bych se po studiu v Austrálii vrátila ještě na tři měsíce zpět.

Petra Pavlová (Kaplan International English, Sydney)

Škola je dost náročná, soustředit se tolik hodin na angličtinu je pro mě vyčerpávající. Na druhou stranu jsem ale ráda, že se alespoň angličtinu naučím rychleji. Přístup učitelů a celého personálu Browns School je skvělý.

Monika Kiliánová (Browns English Language School, Gold Coast)

Zdravím do Studyline! Tak už to je nějaký ten týden, co si užívám Austrálie. A jsem tááák moc ráda, že to nakonec vyšlo! Škola je suprová, s ničím není problém. Přála bych si mít takové učitele i v Česku. Co je ale ještě lepší – všechna ta nádherná místa! Bojím se, že je všechna za půl roku ani zdaleka nestihnu projet, a to se chci na některá ještě vrátit!

Austrálii určitě všem ostatním zájemcům doporučuji. A možná rovnou na celý rok ???? A těm, co se bojí angličtiny, vzkazuji, že tu perfektně funguje česko-slovenská komunita mladých i starších :)!

Martina Pácaltová (Browns English Language School, Goald Coast)

Dobrý den paní Kuncová,

chtěla jsem Vám a celému Studyline jen podat info o tom, že je tu krásně a se školou jsem moc spokojená. Učitelé a spolužáci parádní. Jsem moc vděčná za to, že jsem si vybrala zrovna Vás. Pokračujte v tom jak a co děláte!  

S pěkným pozdravem z Gold Coast

 

Kristýna (Browns English Language School, Goald Coast)

Zdravíme ze slunné Sydney!

Tady v AU je super, všechno proběhlo tak, jak jsme si představovali. A škola? Ta předčila naše očekávání: Úžasní učitelé, přístup, prostě všechno. Oba už máme práci, oba v restauraci. Já jsem barista a přítel kitchenhand - oba v české restauraci, což je trochu nevýhoda kvůli té angličtině. Ale zase je lepší mít nějakou práci než žádnou :-)

Ubytování už jsme také změnili. Jsme pořád na Bondi Junction, jen asi o kilometr dál, ale pořád blízko pláže. A do školy to máme pěšky 100 metrů, stejně tak do obchodního centra a na vlak.

Co se týká cestování, zatím jsme poznali ta nejznámější místa Sydney a za město jsme vyjeli zatím jen dvakrát. A to do Blue Mountains a do městečka Wollongong. Ale musíme říct, že se nám tu hodně líbí, a doufáme, že si to tu budeme moci příští rok ještě o trošku prodloužit :-)

Děkujeme Vám za Vaši pomoc v ČR!

Lucie Bečváříková a Tomáš Matoušek (Sydney English Language Centre, Sydney)

Už jsou to skoro tři měsíce, co jsem v Austrálii, a chtěla bych vám konečně poděkovat za veškerou pomoc, které se mi od vás dostalo.

Vše proběhlo naprosto v pořádku. Pobyt v homestay byl fajn, ve škole je to také super a díky pomoci Information Planet jsem si našla i super práci. Všechno tady funguje, jak má a je tu krásně!! :-)

Ještě jednou děkuji za všechny služby a pokud budu mít příležitost, budu vás jen doporučovat.

Klára Urbancová (Kaplan International English, Sydney)

Tak už jsem za polovinou svého pobytu v Brisbane. Moc děkuji za jeho doporučení. Co se týče jazykové školy, tak úroveň dobrá, ale jako jedinou nevýhodu vidím to, že nemají otevřenou advanced class, takže spousta kvalitních angličtinářů je stále v upper-intermediate.

Samotné Brisbane se mi ale dokonce líbí tak moc, že uvažuji, že bych tu zůstala déle.

Tereza Freibergová (Browns English Language, Brisbane)

Dobrý den, pane Tykale,

se zpožděním se ozývám, abych konečně poděkovala za zprostředkování mé australské cesty. Shodla jsem se s tatínkem, že jsme velmi spokojeni, že jsme si vybrali právě vás. Všechno bylo tak, jak jste mi popsal. Bez příkras a nějaké zbytečného přehánění. Přesně jste splnil mé představy o skvělém servisu. Cením si především toho, že vaše informace byly naprosto akurátní, že jste neměl problém věci okamžitě řešit a nepodsouval jste mi zbytečnosti. Uvědomuji si, že v Čechách je tento typ služeb stále ještě vzácností (bohužel). O to více si toho vážím.

Přeji krásný den

a spoustu dalších spokojených klientů :-)

Soňa Kacerovská (Kaplan International English, Sydney)

Kurz na TAFE Central Institute je moc fajn. Líbí se mi, jak je to tu celé zaměřené na praktickou výuku a ne jen na teorii. Nejsem na to sama - mám tu okolo sebe dost studentů kolem 20 let a i mezinárodních nás tu je víc.

Co se angličtiny týká, tak to není nijak náročné. Není problém porozumět a lektoři mají pochopení pro nerodilé mluvčí.

Školu mám podle očekávání jen 3 dny v týdnu. Co se kampusu týká, ten je super. Celkem moderní a těch pár starších budov se rekonstruuje. A poloha je fantastická - do centra a na vlak je to 5 minut pěšky.

Linda Mecnarová (TAFE Central Institute)

Je to tady naprosto úžasné! Bydlení nemohlo být lepší! Už jsem se domluvila s Glorií na delším pobytu. Škola super, prima lidi a skvělý učitel.

Hned po týdnu jsem si našla práci. Tu ale budu příští týden měnit, protože platí strašně málo. Je tu fakt krásně :-)) Chci moc poděkovat za vaši pomoc a hlavně za doporučení Manly. Byla to dobrá volba. Sice je tu obrovská komunita Čechů, ale to v podstatě vůbec nevadí, snažím se trávit čas spíše s cizinci.

Děkuji moc a mějte se krásně.

Tereza Sadílková (Australian Pacific College, Manly)

Zdravím vás z letní Austrálie!

A začnu tím prvním, letem do Sydney. Byl jsem velmi spokojený s Cathay Pacific. Na letištích v Amsterdamu a Hongkongu probíhalo vše hladce a bez problémů. V letadlech byl perfektní servis a dokonce jsem měl v každém letadle pro sebe celou řadu u okna, což je při tak dlouhých letech velmi pohodlné. Pick-up na letišti v Sydney byl přesně, řidiče jsem našel hned a v domě jsem byl už asi 45 min po příletu.

V domě, který jste mi zařídili, bydlím doteď. Na začátek je dobrý. Bydlí tu ale 14 lidí a to mi přijde trochu dost. Zrovna dnes se jdeme s kamarádkou podívat na nové bydlení.

Se školou SELC jsem velmi spokojen. Poloha, budova, přístup učitelů, výuka, studenti - vše OK. Slyšel jsem zde na SELC dobré reference i od lidí, kteří tu už jsou delší dobu a učili se anglicky právě na této škole. Myslím si, že oproti školám v centru je zde přátelštější přístup. Škola organizuje pořád nějaké akce jako party, surfing atd.

Snad už brzy budu taky pracovat. Zdá se, že teď od nového roku bude více volných míst pro studenty.

V Austrálii se mi líbí a Sydney je velmi pěkné město, pořád se tu něco děje.

Agentuře StudyLine za vše moc děkuji, protože jsem dostal to, co jsem chtěl. Teď už je to jen na mně.

Petr Janoušek (Sydney English Language Centre, Sydney)

Pane Tykale, co vám budu povídat - však to znáte - tady se snad ani nejde mít jinak než dobře :) Jen kdyby to počasí vydrželo co nejdéle. Teplých slunečných dní pomaličku ubývá.

Naštěstí se vše daří, práce je čím dál lepší. Nedávno jsem začala pracovat v jedné malé kavárničce, tak tři minutky od místa, kde bydlím. Lidé tam jsou super, peníze ještě lepší, takže úplně perfektní.

S ACA spokojená jsem, jen jsme měli s ostatními studenty jeden malý problém a to už se naštěstí vyřešilo. Bohužel jsme dostali jako učitelku jednu slečnu, která nás dostala jako svou první třídu. Samozřejmě bylo vidět, že s tím ještě žádné zkušenosti nemá. A její angličtina byla  navíc na nižší úrovni než angličtina mnohých studentů. To se nám příliš nezamlouvalo. Učitele nám ale změnili a my jsme opět spokojení studenti.

Ivana Bendová (Sydney English Language Centre, Sydney)

Zdravím z Austrálie,

chci vám poděkovat za vyřízení pobytu v Austrálii. Musím říct, že všechno zatím proběhlo bez jakýchkoliv problémů. Homestay během prvního měsíce byl úžasný, po měsíci jsem si pronajala byt a tam bydlím pořád. Je za hodně slušnou cenu, tak se ho snažím udržet.

Browns School je celkem na dobré úrovni. Musím říct, že General English byla dost nudná. Druhý kurz jsem si změnila a nestuduju Cambridge, ale IELTS Preparation a to už je hodně zajímavé.

Uvažuji, že si pobyt v Austrálii prodloužím. Chtěla bych ještě nějakou dobu studovat angličtinu a pak asi univerzitu v Sydney.

Co se týká práce, tak tu jsem našla v průběhu druhého týdne. Začala jsem dělat servírku v Greek Cafe. Během prázdnin jsem si našla ještě druhou práci v nově otevřené luxusní restauraci. Takže si na nedostatek práce nemůžu stěžovat.

Jen počasí blázní. Během tří měsíců si na Gold Coast pamatuji jen několik krásných dní. Jinak pořád prší...

Hanka (Browns English Language, Gold Coast)

Cesta do Austrálie byla opravdu dlouhá, ale všechno proběhlo hladce a nemusel jsem se k mému údivu podrobit ani žádné prohlídce. Byť jsem vezl léky a zaškrtnul jsem to i v incomming card.

Celou dobu jsem se připravoval na to nejhorší, ale musím říct, že z 90 % rozumím všemu. Takže nemám problém pochopit, co se po mě chce. Spíš s mluvením je to malinko horší, ale to zdokonalí praxe a čas. Rozřazovací test mě poslal do třídy intermediate. První dojem ze školy mám velice dobrý a snad stihnu angličtinu vypilovat tak rychle, abych od října rozuměl i odborným předmětům.

Hned v prvním týdnu jsem vyřídil vše potřebné v agentuře Work’n’holiday, mám RSA a Tax File Number a můžu začít hledat práci. Zatím jsem se byl ptát v jednom baru, kde bych skutečné rád pracoval. Ale nemůžu moc dlouho čekat a tak se pohlédnu i jinde.

Taky se chci podívat i po jiném bydlení. Vše je tady čisté, ale koupelna pro šest lidí není pro mě. I když jsem s tím samozřejmě počítal. Jinak se snažím udržovat kontakt spíše s místními lidmi, protože od nich se můžu naučit nejvíc.

Jsem rád, že jsem můj "výlet" vyřídil právě s vámi.

Jan Cikhart (Australian Pacific College, Sydney)

Dobrý den,

jak se vám daří v Praze? Mně se líbí v Sydney čím dál tím víc! Prodloužila jsem si studentské vízum o dva roky.

Děkuji mockrát za zajištění letenek pro dceru Nicol a kamarádku Alenku. Všem se tu moc líbilo! Na Vánoce se podívám do ČR, ty se mi v Sydney moc nelíbí. A už se moc těším na českého kapra!

Mějte se moc pěkně. Z krásného Sydney zdraví

Dagmar Miková (Australian Pacific College, Sydney)

Dnes ráno jsem v pořádku přiletěla na Gold Coast. Cesta proběhla v pořádku a utekla rychle. V Austrálii mě čekala paní ze školy a spolu s dalšími třemi studenty nás rozvezla domů. Paní Andrea, u které bydlím, mě přivítala přátelsky a hned na dnešek pro mě měla přichystaný program. Jsem tedy moc spokojená a doufám, že takto budeme pokračovat celý můj pobyt.

Ještě jednou vám za vše děkuji.

Monika Kiliánová (Browns English Language, Gold Coast)

Zdravím ze Sydney!

Nejprve bych vám rád poděkoval za školu, kterou jste mi doporučili. I když nemám možnost srovnání, tak pocitově jsem velice spokojený. Už od prvního dne se tam cítím opravdu dobře, všichni jsou velice ochotní a profesionální. Navíc její poloha… je fakt super :-)

S čím už jsem méně spokojený, je ubytování. A když budu hodně upřímný, tak jsem opravdu nespokojený. Tmavý pokoj, lehce zapáchající starým kobercem, o kuchyni nemluvě… Lokalita je dostupná pouze vlakem. A to vše za 200 dolaru za týden.

Teď, když už mám srovnání, tak můžu prohlásit, že cena za takové ubytování a lokalitu je nepřiměřená. I přesto, že v Austrálii se vše platí a počítá na týdny, já musel zaplatit na měsíc dopředu. Bez možnosti volby. Teď,  když jsem se po dvou týdnech odstěhoval, nemám ani nárok na vrácení adekvátní částky za zbytek pobytu, který jsem musel uhradit už v Česku.

Osobně bych už takovou chybu neudělal. Jelikož ubytování se tady v pohodě dá najít během jednoho, maximálně dvou týdnů, volil bych na tak krátkou dobu backpacker. Myslím, že tohle by se mělo změnit. A když už si zvolím tento typ ubytování, měl bych mít možnost zaplatit si třeba jen na dva týdny.

Jinak Sydney je super :-)

Jirka Holoubek (Kaplan International English, Sydney)

Dobrý den, pane Tykale,

ráda bych vám touto cestou sice opožděně, ale přece poděkovala za vaši cennou pomoc při mém životním kroku, což byla cesta do Austrálie. Stále na to ráda vzpomínám a koneckonců myslím, že se tam ještě někdy v budoucnu vrátím, neboť ta země je úžasná a je co objevovat!

Držím palce ve vaší bohulibé činnosti a přeji mnoho pracovních úspěchů i další nadšené klienty, kterým dokážete pomoci při pobytu v jakékoli části zeměkoule.

 Přeji hezké dny.

Hana Morysková (Kaplan International English, Sydney)

Dobrý den pane Tykale,
úvodem vám děkuji za dobrou organizaci našeho ročního pobytu v australském Perthu.
Slíbil jsem, že vám pošlu zprávu, jak to tady chodí.

Začnu od začátku: Ubytování od Pavla Šaje nebylo nic extra, ale není problém na webu gumtree.com.au najít něco vhodnějšího. Tato webová stránka kromě ubytování poskytuje možnost najít práci, koupit vybavení do bytu, kola atd. Co můžu dalším účastníkům doporučit, je koupit si second-hand bicykle, který seženete za pakatel. Toto je nejlevnější a nejrychlejší doprava po centru Perthu.

Ohledně práce se vyplatí vzít si CV a chodit osobně na místa, kde byste chtěli pracovat. Většinou vám nabídnou dvouhodinový trial, který není placený, a na základě toho se zaměstnavatel rozhodne, jestli vás přijme. Pokud se nebojíte pracovat, není problém práci najít okamžitě. My jsme našli práci v pohostinství do týdne. Australané jsou většinou vřelí, a pokud vidí, že chcete pracovat, tak vám dají šanci.

Nejsnazší je práci nalézt v pohostinství a uklízení bytů, kanceláří. V průměru se mzda pohybuje od 17 do 21 dolarů. Legálně by se mělo pracovat 20 hodin týdně a přes prázdniny můžete pracovat full time. Můžete si také najít práci bez taxu, kde vám většinou dají menší mzdu, ale možnost pracovat více hodin. Výplata se zde vyplácí po týdnu až dvou.

Austrálie je zemí pravidel, a pokud chcete pracovat v pohostinství a servírujete alkohol, musíte si opatřit RSA certifikát, což se dá zařídit přes internet za 70 dolarů. Dále si můžete najít práci ve stavebnictví, která je dobře placená, ale neznám moc lidí, kteří se studentskými vízy v tomto odvětví pracovali. Tato práce vyžaduje zařídit si také “modrou kartu“.

Co mě trochu zarazilo, je počet Čechů ve škole. Po Asiatech a Brazilcích jsme nejpočetnějšími účastníky anglického kurzu. Úroveň vyučování závisí na učiteli, kterého vám přidělili. Jako na každé škole jsou tu dobří, ale i špatní učitelé.

Doporučuji všem naplánovat prázdniny před Vánoci, kdy vám zaměstnavatel nabídne více hodin, protože je nejvíc práce. Další výhodou jsou státní svátky v tomto období, které jsou většinou placené dvojnásobně.

Luboš Pospíšil (Kaplan International English, Perth)

Tak už jsem se trochu usadila a začínám se zžívat s Austrálií. Je úžasná a děkuju za tip na Manly. Opravdu jsem nemohla najít lepší místo!

Co se týče práce, tak je to tu bída. Všichni hledají a hledají tak 2-3 měsíce. A taky se stává, že nenajdou. Jak jste říkal, že všechno najdeme na nástěnce, tak jsem se po ní hned sháněla. Ale je malá - a i když na ní dost věcí opravdu je - rozhodně to není práce.

Tak jsem začala pracovat v indické restauraci za 10 dolarů na hodinu. Jsou hrozně nepříjemní a dělají si ze mě poskoka. Ale potřebuju platit účty, takže jsem ráda, že alespoň něco mám. Někteří nemají ani to.

Byla jsem z té situace okolo práce hotová. Každý den jsem chodila od obchodu k obchodu a hledala a hledala. Pořád hledám a uvidíme, co se vyvrbí. Ale ohledně práce to zatím žádná pohádka není.

Každý začátek je těžký, ale tohle bylo trochu překvapení, protože jste říkal, že si práci v pohodě najdu. Ale snad už se něco objevuje, tak to nesmím zakřiknout.

Tamara Jančová (Kaplan International English, Sydney)

Škola je prima, nemá chybu. Je maličká v prvním patře takového malého obchodního domu. V přízemí je Hungry Jack's, což je to samé jako Burger King, akorát se to jmenuje jinak. Ale škola se dá podle toho dobře najít, je přímo v centru Manly na náměstí The Corso. Říkáme, že máme školu v Prioru :-)

Má několik učeben a společenskou místnost, kde jsou počítače s úctyhodnou rychlostí připojení, je tu i wi-fi, takže s notebooky není problém. Člověk by řekl, že tu bude free wi-fi na každém rohu, ale není to tak. V podnicích se za internet často platí. A jsou tu internetové kavárny, kde snad ani neprodávají kafe, mají tam jen počítače. Spousta studentů kupuje USB s internetem od operátorů Optus a Vodafone.

Výuka ve škole se dá zvládnout v pohodě. Na začátku vás zařadí do skupin a může se stát, že vám to nebude vyhovovat, ale stačí říct. Výuka probíhá ráno dvě hodiny, pak je pauza, pak další dvě hodiny, po nich oběd. A po obědě je už výuka nepovinná, nebo jsou aktivity a výlety organizované školou.

S prací na Manly je to tak, že každý, kdo práci chce a aktivně ji shání, tak ji sežene. Osobně jsem čekal, že to půjde rychleji, ale asi jsem byl ze začátku moc netrpělivý. S tím měsícem hledání zaměstnání je určitě dobré počítat. Mám tu kamarády, kteří pracovali téměř ihned, ale i kamarády co sehnali práci až za dva měsíce. Často je to dost o náhodách. Studenti tu za prací často i dojíždějí do okolních čtvrtí.

S bydlením to je taky o náhodě. Pokud má člověk 200 dolarů na bydlení týdně, není co řešit, najde bez problémů, ale pokud chce trošku šetřit, potrvá to déle. Myslím, že nejlepší způsob, jak najít bydlení, je ptát se ve škole a potom sledovat web www.gumtree.com.au - mezi studenty je to nejpoužívanější vyhledávač na hledání bydlení, práce i bazarových věcí.

Jinak prvních pár týdnů v rodině je určitě fajn, moje rodina byla ukázková. Manželé důchodci, vitální babča taková rázná, ale vtipná, co výborně vařila a snažila se s námi mluvit. Děda byl bručoun, tak jsem ho neřešil, ale evidentně pánem domu už pár let nebyl :-)

Domů jsem mohl přijít, kdy jsem chtěl, ale musel jsem jí dát vědět kvůli večeři. Jediné, na co jsou v rodině hákliví, a to asi tady na Manly všude, je dlouhé sprchování :-). Jinak nebyl jediný problém.

Jakub Vomáčka (Sydney English Academy, Manly)

Ahoj,
připadá-li vám Evropa negativní a Amerika příliš upjatá, je tu ještě jeden kontinent, který rozhodně stojí za vidění. Austrálie. A když Austrálie, tak Sydney, nejenom proto, že jde o jedno z nejatraktivnějších měst na světě vůbec. Nejdřív vás možná zamrzí, že na některé věci vás vaši učitelé angličtiny nepřipravili, ale na to, že “to think“ se řekne “to reckon“ a “flip flops“ jsou “thongs“ si zvyknete relativně rychle. Horší je to s Vegemitem, na který si někdo (já) nezvykne asi nikdy… Naštěstí se tu lidé živí i jinými věcmi. Vlastně si můžete dát jeden den sushi, pak vynikající těstoviny v italské restauraci, další den něco indického, potom třeba něco z korejské kuchyně a kdyby se vám náhodou zastesklo po svíčkové nebo vlašském salátu, tak jsou tu hned tři výborné české restaurace, kde dostanete od točených Krušovic přes knedlo-vepřo-zelo všechno až po kynuté jahodové knedlíky jako od babičky. Aby to nebylo celé o jídle, tak co se týče studia, jazyková škola je tady na každém rohu, nabídka je opravdu široká a vyplatí se vybírat pečlivě. Za jedny z nejlepších osobně považuji školy ACE a ACL a to bez ohledu na to, že jsem momentálně zaměstnancem jedné z nich. Pobyt v anglicky mluvící zemi a konkrétně ve městě plném lidí, kteří angličtinu studují, je tou nejlepší volbou, jestliže je zlepšení jazyka vaší prioritou. A pokud by vám těch pět hodin denně ve škole nestačilo, je tu i spousta možností individuální výuky. Ovšem, nic se nemá přehánět a platí to i o studiu, takže po pěti hodinách ve škole není na škodu vyrazit na jednu z mnoha pláží. Záleží na náladě. Když chcete surfovat, jedete na pláž s největšími vlnami. Pak je tu pláž s nejlepšími “fish and chips“, jedna, kde můžete být při troše štěstí úplně sami a přemýšlet za zvuku oceánu o otázkách bytí, nebo jiná, kde si spolu s dalšími desítkami lidí můžete zahrát beach volejbal. A stejné je to vlastně se vším. Je tu všechno a záleží jen na vás, co si vyberete. Najít ubytování v centru města za 150 AUD na týden je nejenom možné, ale dokonce i velmi jednoduché, je jen potřeba umět hledat. Ve zkratce – Sydney je úžasné město plné energie a až na žraloky i velice bezpečné. Vlastně je tu ještě jedno nebezpečí – že se vám nebude chtít zpátky domů… Aussie Aussie Aussie!

P.S. Pro vyznavače indie rocku absolutní ráj…

Jana Samková (NAVITAS Sydney)

Dobrý den,
dnes si užívám již třetí měsíc pobyt v Sydney, je to úžasné město,skvělá atmosféra a pozitivní nálada, nevím zda je to počasím, určitě na tom má také podíl, je to skvělé místo na získání zkušeností.

Nejdůležitější a nejtěžší je začátek, jak se ke všemu člověk postaví a hlavně na koho se může obrátit, když si neví rady a je na druhé straně zeměkoule.

Tím bych Vám ve STUDYLINE chtěla moc a moc za vše poděkovat, jak se staráte o své klienty a svěřence:-). Když jsem se na jaře rozhodla, že pojedu studovat do Austrálie, našla jsem mnoho  kanceláři na internetu, z těch všech jsem si vybrala vaši a dnes musím říct, že jsem za to ráda...

Po zkušenostech jaké mají ostatní studenti z Čech, jsem já u vaší agentury nenašla jedinou pochybnost, kdykoli jsem potřebovala poradit či pomoct, vždy jste mi vyšli vstříc...

Takže ještě jednou moc za vše DĚKUJI!

S pozdravem 

Pavla (Kaplan International English Sydney)

Dobrý den pane Tykal,
tak se konečně dostáváme k tomu abychom Vám napsali pár řádků. Škola je v pohodě. Hostitelská rodina je moc fajn, paní domací se velmi snaží, s dětmi vycházíme a celkově se nám všichni snaží pomoci. Pěkně nám to tady utíká. Od neděle za týden se už budeme stěhovat. Klaplo nám to úplně skvěle, naši kamarádi stihli sehnat ubytování ještě než jsme přijeli, ale jelikož jsme si už zaplatili hostitelskou rodinu, tak jsme tu chtěli zůstat.

Ubytování budeme mít o kousek dál za Collaroy na Narrabeen. Moc se nám to líbí, stojí to $700 týdně, ale je to celé 1.patro rodinného domu. 2x obývací pokoj, koupelna a 3x ložnice, kolem dokola balkón a bazén, který mužeme používat. Zatím je nás na to 5, ale snad příští měsíc dorazí 6. účastnice naší domácnosti. Takže by to nemělo být tak fin. náročné. Navíc je to hned u pláže, před naším barákem už není žádný jiný, takže vydíme krásně na oceán. Moc jsme něčemu podobnému nevěřili.

Tax file number už máme a dnes nám také přišlo work permission visa. Takže už jsme se pořádně porozhlédli kolem, navštívili strýce, s hostitelskou rodinou jsme se podívali do Blue Mountains no a teď je čas si najít nějakou práci. :)

Rádi bychom Vám ještě jednou poděkovali za veškeré zprostředkování.

Prosím pozdravujte od nás všechny v agentuře

Honza & Jana (APC Manly, Sydney)

Dobry den,
chcela by som vam len dat vediet ako sa tu mam po dvoch tyzdnoch v Sydney. Byvanie v studentskych domoch je velmi pekne, len je tu trochu vela ludi na tu jednu kuchynu. Pocasie nam tu nepraje, odkedy som sem prisla tak prsalo skoro kazdy den, no aspon teplota bola v pohode, okolo 20 tich stupnov.

V agenture pracuju skveli ludia, velmi mi pomohli, su naozaj ochotni a mili, tak aspon mam pocit ze tu nie som na vsetko sama. Praca sa tu nehlada az tak lahko, podarilo sa mi jednu najst uz po tyzdni sice, no  teraz ma tam nepotrebuju, tak si uz musim hladat nove miesto. Takze sama zmena, ale Sydney je naozaj pekne mesto, tolko zelene ze by clovek ani nepovedal, ze tu zije tak vela ludi a byvanie v podstate v rodinnom dome ma naozaj milo prekvapilo.

S pozdravom,

Jana Uhrikova (SBTA, Sydney)

Dobrý den,
před mým odletem z Prahy jsem Vám slíbila, že Vám napíšu, jak se mě a mému příteli daří v Austrálii. Ještě před tím bych Vám ale ráda poděkovala za úžasné služby, kterých se nám ve vaší agentuře dostalo. Po měsíci stráveném v Melbourne musím napsat, že je to úžasné město, které jsme si oblíbili už první den. Se školou jsme velice spokojeni, učitelé jsou velmi trpěliví a chování ke studentům je úžasné. Už jsme si našli i práci (restaurace) a byla jsem překvapená, jak lehce se dá něco sehnat. Jediné, co mi tu trochu vadí, je schizofrenní počasí, jeden den je 35 a druhý 22, ale to je prý v Melbourne úplně běžné. Ještě jednou děkujeme za skvělé vyřízení našeho pobytu a pozdravujeme celou Studyline.

Veronika Hongová a Pavel Vondra (Holmes Colleges, Melbourne)

Dobrý den Jaroslave a všichni na Uhelném trhu,
jestlipak víte, že Perth je nejizolovanější velkoměsto světa? Já jsem se to doslechla nedávno. Řekla bych ale, že toto tvrzení pochází ze statistických geografických výpočtů, protože ho nijak nemůžu potvrdit. Možná i proto, že ta škola, do které právě v Perthu chodím, je rozhodně "in". Studovat "mainstream" na TAFE se od studia jazyka liší téměř ve všem. Mnohem více se to blíží univerzitnímu systému. Mimo jiné i národnostním zastoupením - téměř všichni mí spolužáci jsou Australané. Takže rozšiřovat si zároveň s odbornými znalostmi i ty jazykové, jak jsem si představovala, je v podstatě nevyhnutelné.

Obavy z nedostatečné znalosti jazyka, které jsem měla před odletem, se ale rozplynuly během prvního dne; zapojení mezinárodních studentů do školního koloběhu mají totiž v těchto končinách zvládnuté do detailu. Čeho si na svých studiích tady vážím možná nejvíc je to, že většina mých lektorů pracovala a stále pracuje v grafických agenturách. Musí tedy držet krok (ááá - tedy spíš myš) se současným grafickým designem - a že je to tempo hodně rychlé! Po nás chtějí totéž.

To, že jste mi pomohli vybrat opravdu dobře, se mi potvrzuje z mnoha stran. Právě včera jsem se seznámila s Malajsankou, která v Austrálii dokončuje vysokou a začíná studovat TAFE. Anebo když jsem se bavila se svými "aussie" spolužáky o tom, kolik nás návštěvníky odjinud stojí studia v jejich zemi, jejich reakce byla prostá: "No worries, you`ll get your money back". A tišeji pak připojili, ze obzvlášť tento kurz je dokonce lepší než na jakékoliv univerzitě v Austrálii. Ještě teď se nad tím usmívám; stát se "bloody money making" grafikem rozhodně není hlavním cílem mého pobytu v Austrálii, ale každopádně mne jejich odpověď potěšila.

A ten informační balíček, kterým jste mne před cestou vybavili, je mezi studenty tady ojedinělá věc a již mnohokrát jsem jeho obsah ocenila! Diky za něj i za vše ostatní.

Lenka (TAFE WA, Perth)

“ …jo jo, už jsem v USA od Vánoc a jen s lítostí vzpomínám na Austrálii a těším se, jak se tam jednou vrátím. Co se týká školy rozhodně to nebyla "ulejvárna kvůli pracovnímu vízu". S prací to byla pohoda, dělal jsem v jednom malém soukromém Computer Shopu "holku pro všechno". V Austrálii se mi moc líbil oceán, se kterým jsem byl denně v kontaktu (alespoň vizuálním), jako symbol prostoru a svobody. Tady, kde bydlím, je okolo dosti velká hustota osídlení, kdežto v Au jsem měl mnohem větší pocit prostoru. A v neposlední řadě přece jenom Au je asi trochu blíže k Evropské mentalitě. Je to jen takový pocit, dá se to dost těžko vystihnout. Např. když ráno jezdím do práce, poslouchám rádio, jsou tam třeba telefonáty posluchačů, když jde o nějaké zajímavější téma (daně, politika, manželství apod.) a někdo začne nadávat, důsledně místo každého hrubšího slova se ozve písknutí. Nevidíš tady ani pozdě v noci žádný erotický film, na druhou stranu filmy se spoustou krve tu dávají i přes den. Stejně tak v Sydney na pláži jsem sem tam viděl holky nahoře bez, v Evropě je to už naprosto každému jedno. Tady za to hrozí nesmyslná (nesmyslně velká) pokuta. Stejně tak, když tady chceš jít na pláž s kojencem, musí být oblečen i když jsou mu třeba 3 měsíce. To přesně vystihuje situaci. Prostě ta "Americká svoboda" se mi zdá dosti omezená a pro Evropana místy až absurdní… ”

Ing. Jan Procházka, Ph.D. (Kaplan International English, Sydney)

© 1999 - 2024 STUDYLINE s.r.o.
Cookies
Na těchto webových stránkách jsou pro účely analýzy a statistiky jejich užívání a k personalizaci jejich funkce a zobrazování reklam používány soubory cookies. Abychom mohli využívat tyto cookies, která nejsou nezbytně nutná pro fungování webu, potřebujeme váš souhlas. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „Souhlasím“. Souhlas můžete odmítnout zde.