přejít na hlavní menu přejít na kontextové menu

Pracovní pozice v Austrálii

Většina zahraničních studentů v Austrálii vykonává nekvalifikované práce. Máte-li vysokoškolské vzdělání, několikaletou praxi či dokonce dobrou znalost angličtiny, musíte být připraveni na to, že ani praxe a dobré vzdělání vám nalezení kvalifikované práce v Austrálii zpočátku nezajistí. Pokud se ale dobře zapracujete (např. v rámci určité společnosti) a vaše angličtina bude na slušné úrovni, můžete v Austrálii získat i práci kvalifikovanou a to především v oboru cestovního ruchu (práce v cestovní kanceláři, studentské agentuře, hotelu) či IT. Člověk se jenom nesmí bát oslovit firmy a nabídnout jim své zkušenosti a znalosti. Nečekejte úspěch hned "u prvních dveří", ale ze zkušeností víme, že ten kdo se snaží a práci, o kterou má zájem hledá, ji nakonec najde.

Záleží samozřejmě na vašich jazykových schopnostech. Na začátku se možná budete muset smířit s manuální prací například v kuchyni, časem se ale můžete vypracovat i na velmi dobré pozice. Zkušenosti studentů říkají, že trochu snazší pozici mají při hledání práce děvčata.

Nejčastější pracovní pozice v Austrálii

 • Práce v pohostinství. Na začátku většina studentů začíná pracovat jako pomocná síla v kuchyni, později jako číšník, servírka, barman, barista… K výhodám patří spropitné a často možnost stravy zdarma, nevýhodou bývají směny dlouho do noci. Pozor, pro práci s alkoholem potřebujete certifikát RSA (Responsible Service of Alcohol). Pro jeho získání musíte absolvovat jednodenní kurz. Se zajištěním certifikátu RSA nebo i jiných vám pomůžeme.    
 • Rozvoz pizzy, jiných jídel, práce poslíčka. Cítíte-li se jistě za volantem, můžete si na takové pozici přijít na příjemnou odměnu.
 • Roznos letáků. Práce vhodná především pro ty, kteří si ještě nejsou jistí úrovní angličtiny.
 • Úklidové práce. Často je zprostředkují právě velké specializované agentury. Uklízet můžete kanceláře, domácnosti, veřejné prostory, ale na úklid hledají zaměstnance i velké nemocnice.    
 • Sezónní práce na farmáchV Austrálii dozrává ovoce po celý rok. Záleží, kde studujete. Sběr ovoce je typický například pro Perth a jeho okolí. Práce sběrače je fyzicky náročná a hodnocená často podle     množství, které nasbíráte.
 • Pečovatelské služby, au-pair, hlídání dětí, pomocné práce ve zdravotnictví.     Tady nacházejí uplatnění spíše dívky.
 • Práce na stavbách, dělnické pomocné práce, práce na zahradách. Tady jsou pozice naopak vhodné spíše pro muže
 • Práce v obchodech. Ať už v malých obchodech, nebo velkých supermarketech. K mání jsou pozice na doplňování zboží, pozice pokladních, ale i pomocné práce při inventurách. Častými zaměstnavateli jsou řetězce Woollworths, Coles, Big W či Franklins.
 • Plavčík, záchranář. V Perthu, Sydney, Brisbane i na Gold Coast se můžete uchytit i jako plavčík. Nicméně pro tuto pozici je potřeba dobrá fyzička a předchozí průprava. Zaměstnavatelé také často vyžadují certifikát.
 • Práce v hotelech. Jedná se o pozice pokojských, úklidového personálu. Volná místa bývají i v prádelnách a pro zkušenější i na recepci.
 • Alternativou je najít si dobrovolnickou pozici u některé z neziskovek. V tomto případě jde obvykle o neplacené pozice, zároveň ale o cennou zkušenost, která má cenu i ve vašem životopise. Nabízí se i stáže ve velkých mezinárodních firmách, i ty mohou být na začátku neplacené.

  Kam dál?

 

© 1999 - 2018 STUDYLINE s.r.o., Uhelný trh 9, 110 00 Praha 1,
tel.: 224 233 428, e-mail:
info@studyline.cz, www.Australie-studium.cz